Twenty Fifteen - en to ar translation catalogue (58 entries)

note: translators: %s: post title
en: Leave a comment<span class="screen-reader-text"> on %s</span>
ar: اترك تعليقًا <span class="screen-reader-text"> على %s</span>

en: Next post:
ar: المقالة التالية:

en: Previous post:
ar: المقالة السابقة:

en: Applied to the header on small screens and the sidebar on wide screens.
ar: يستخدم على الترويسة في الشاشات الصغيرة والشريط الجانبي في الشاشات الواسعة.

en: Previous
ar: السابق

en: Next
ar: التالي

en: Previous Image
ar: الصورة السابقة

en: Next Image
ar: الصورة التالية

en: Search Results for: %s
ar: نتائج البحث عن: %s

note: Author of the plugin/theme
en: the WordPress team
ar: فريق الووردبريس

[ctx: Used before full size attachment link.]
en: Full size
ar: الحجم الكامل

[ctx: Used before tag names.]
en: Tags
ar: الوسوم

[ctx: Used before category names.]
en: Categories
ar: التصنيفات

[ctx: Used before post author name.]
en: Author
ar: الكاتب

en: Featured
ar: مميز

en: Blue
ar: أزرق

en: Pink
ar: وردي

en: Dark
ar: غامق

en: Yellow
ar: أصفر

en: Default
ar: إفتراضي

en: Newer Comments
ar: التعليقات الأحدث

en: Older Comments
ar: التعليقات الأقدم

en: Purple
ar: أرجواني

en: Header and Sidebar Text Color
ar: لون نص الترويسة والشريط الجانبي

en: Header and Sidebar Background Color
ar: لون خلفية الترويسة والشريط الجانبي

en: Menu and widgets
ar: القائمة والودجات

[ctx: Used before post format.]
en: Format
ar: البنية

[ctx: Used before publish date.]
en: Posted on
ar: نُشرت في

[ctx: Parent post link]
en: <span class="meta-nav">Published in</span><span class="post-title">%title</span>
ar: <span class="meta-nav">نُشرت على</span><span class="post-title">%title</span>

en: Twenty Fifteen requires at least WordPress version 4.1. You are running version %s. Please upgrade and try again.
ar: Twenty Fifteen يتطلب ووردبريس 4.1 على الأقل. أنت تستخدم النسخة %s. فيرجى الترقية والمحاولة مرة أخرى.

en: Base Color Scheme
ar: نظام الألوان الأساسي

en: Comment navigation
ar: تصفّح التعليقات

note: Description of the plugin/theme
en: Our 2015 default theme is clean, blog-focused, and designed for clarity. Twenty Fifteen's simple, straightforward typography is readable on a wide variety of screen sizes, and suitable for multiple languages. We designed it using a mobile-first approach, meaning your content takes center-stage, regardless of whether your visitors arrive by smartphone, tablet, laptop, or desktop computer.
ar: قالبنا الإفتراضي لعام 2015 بسيط، يركز على المدونات، تم تصميمه من أجل النقاء. Twenty Fifteen قابل للقراءة على تشكيلة واسعة من أحجام الشاشات، ومناسب لعدة لغات. لقد قمنا بتصميمه بإستخدام نهج الموبايل-أولاً، مما يعني بأن المحتوى سيعرض بشكل ملائم، بغض النظر عما إن وصل زوار موقعك عن طريق الهاتف الذكي، الجهاز اللوحي، كمبيوتر محمول أو كمبيوتر سطح مكتب.

en: Comments are closed.
ar: التعليقات مغلقة.

en: Pages:
ar: الصفحات:

en: Edit
ar: تحرير

en: Proudly powered by %s
ar: مدعوم بفخر من %s

en: Primary Menu
ar: القائمة الرئيسية

en: Skip to content
ar: التجاوز إلى المحتوى

en: Nothing Found
ar: لا يوجد شيء

en: Ready to publish your first post? <a href="%1$s">Get started here</a>.
ar: هل أنت على استعداد لنشر مقالتك الأولى؟ <a href="%1$s">ابدأ من هنا</a>.

en: Sorry, but nothing matched your search terms. Please try again with some different keywords.
ar: عذرا، لا يوجد شيء يتطابق مع كلمات البحث التي استعملتها، المرجو المحاولة من جديد باستعمال كلمات مفتاحية أخرى.

en: It seems we can&rsquo;t find what you&rsquo;re looking for. Perhaps searching can help.
ar: يبدو أننا لم نعثر على ما تطلب. لعل استعمال البحث قد يساعد.

note: translators: %s: Name of current post
en: Continue reading %s
ar: متابعة قراءة %s

[ctx: Inconsolata font: on or off]
note: Translators: If there are characters in your language that are not supported by Inconsolata, translate this to 'off'. Do not translate into your own language.
en: on
ar: off

en: Social Links Menu
ar: قائمة الروابط الإجتماعية

en: Widget Area
ar: منطقة الودجات

en: collapse child menu
ar: طي القائمة الفرعية

en: expand child menu
ar: توسيع القائمة الفرعية

[ctx: comments title]
en: One thought on &ldquo;%2$s&rdquo; | %1$s thoughts on &ldquo;%2$s&rdquo;
ar[0]: لا رأي على &ldquo;%2$s&rdquo;
ar[1]: رأي واحد على &ldquo;%2$s&rdquo;
ar[2]: رأيان على &ldquo;%2$s&rdquo;
ar[3]: %1$s آراء على &ldquo;%2$s&rdquo;
ar[4]: %1$s رأي على &ldquo;%2$s&rdquo;
ar[5]: %1$s رأي على &ldquo;%2$s&rdquo;

en: Add widgets here to appear in your sidebar.
ar: أضف الودجات هنا لتظهر في الشريط الجانبي.

en: It looks like nothing was found at this location. Maybe try a search?
ar: يبدو أنه لم يتم إيجاد شيء في هذا المكان. ربما تريد البحث؟

en: Page
ar: الصفحة

en: Next page
ar: الصفحة التالية

en: Previous page
ar: الصفحة السابقة

en: Oops! That page can&rsquo;t be found.
ar: عذراً! لايمكن العثور على تلك الصفحة.

en: View all posts by %s
ar: عرض كل المقالات بواسطة %s

en: Published by
ar: نُشرت بواسطة
